Menu
Your Cart
"65 Yıldır Elekrikli Isıtıcılar Uzmanı"

Termokupllar

Termokupllar

Termokupllar birbirinden farklı iki iletken maddenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ürünlerdir. Bu ürünlerde iletkenlerin iki ucu bir araya geldiğinde ve ısı verildiğinde diğer uçlarda bir gerilim ortaya çıkar.  Söz konusu gerilim iki iletken arasındaki sıcaklık farkına bağlı olarak ortaya çıkar. Yani sıcak ve soğuk noktalar arasındaki farka bağlı olarak bir gerilim oluşur.

Termokupllar

Termokupllar birbirinden farklı iki iletken maddenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan ürünlerdir. Bu ürünlerde iletkenlerin iki ucu bir araya geldiğinde ve ısı verildiğinde diğer uçlarda bir gerilim ortaya çıkar.  Söz konusu gerilim iki iletken arasındaki sıcaklık farkına bağlı olarak ortaya çıkar. Yani sıcak ve soğuk noktalar arasındaki farka bağlı olarak bir gerilim oluşur.

İletkenlerin üzerinde yer alan sıcak ve soğuk noktalar arasında söz konusu sıcaklıktaki fark termokuplda gerilim ortaya çıkmasına yol açar. Bu ürünler sıcaklık olan ortamlardaısı kontrolü veya ölçümü için kullanılırlar. Bu ürünler iki farklı metal birleşimi ile elektrik akımının olması adına kullanılır. Metaller arasında farklı elektriksel ve termik özelliklere sahip olur.

Termokupl Kullanım Alanları

Termokupl düşük maliyetli, sağlam ve uzun ömürlü bir sıcaklık sensörü olduğu için endüstriyel birçok alanda kullanılıyor.  Geniş aralıklara sahip olduğu için en yoğun kullanılan sıcaklık sensörü tipleridir. Bu ürünlerle -200 ile 2320 derece arasında duyarlı bir şekilde ölçüm yapma şansınız vardır.

Bu ürünler en yaygın olarak gıda üretim işletmelerinde sıcaklık ölçümü için kullanılır. Aynı zamanda ev tip ve sanayi tipi fırınlarda da kullanılıyor. Fırınlarda sıcaklık ayarının yapılmasında termokupl görev alır. Bu parça arızalandığında fırınlarda sıcaklık ortaya çıkmaz. Bunun yanında tost makinesi, mikrodalga fırın ve su ısıtıcı gibi ev aletlerinde de kendine yer bulur.

Termokupl çeşitleri otomotiv sektöründe de kullanılıyor. Bu ürünler araçtaki motor sıcaklığını ölçerek ekranda takip edilmesinde veya dijital klimaların otomatik çalışma sistemlerinde görev alır. Bu ürünler ağır sanayi kollarında da kendine yer buluyor. Özellikle yüksek sıcaklıklarda çalışan eritme kazanları gibi metallerin yer aldığı metal sanayisinde de kullanılır.

Termokupl Teknik Özellikleri

·        Cu-Const.......T tiplerde -200 ile 300'C, Fe-Const.......J tiplerde 200 ile 800'C, Cr-Al.............K tiplerde -200 ile 1200'C, NiCr-Ni..........K tiplerde -200 ile 1200'C, Cr-Const.......E tiplerde -200 ile 1200'C, Nikrosil-Nisil.N tiplerde 0 ile 1200'C, Pt%10Rh-Pt..S tiplerde 0 ile 1500'C, Pt%13Rh-Pt..R tiplerde 0 ile 1600'C, Pt%18Rh-Pt..B tiplerde 0 ile 1800'C , Tn-Tn%26Re.W tiplerde 0 ile 2000'C arasında ölçüm yapılabilir.

·        Bu ürünler yüksek sıcaklık bulunan ortamlarda elektronların yüksek termik enerji içererek soğuk bölgelere hareket etmesini sağlar.

·        Direnç bazlı ölçüm yapılacak olan sistemlerde ısıya göre direnç ölçümünde termokupllar görev alıyor.

·        İhtiyaçlarınıza göre manifold, mineral izoleli, kapalı tip termokupl çeşitleri üretiyoruz.

·        Sizlerin ihtiyaçlarınıza, kullanım amaçlarınıza ve projelerinize özel üretim yapıyoruz.

·        L tipi,  insetli,  mineral izoleli, portatif tip ve bayonet tip termokupl üretimi yapıyoruz.

·        Hem endüstriyel ihtiyaçlarda hem de ev aletlerinde bu ürünler kullanılıyor.

·        Bu ürünlerle -200 ile 2500 derecelere kadar olan alanlarda çok doğru ve hassas sıcaklık ölçümleri yapabilirsiniz.

Termokupl Fiyatları

Termokupl çeşitleri tamamen kullanım amacınız ve ihtiyacınıza göre farklı özelliklerde ve modellerde üretiliyor. Bu nedenle tamamen sizlerin ihtiyaçlarınıza özel fiyat teklifi hazırlıyoruz. Hemen bizi arayın ve sizlere termokupl fiyatları hakkında bir teklif verelim.

Termokupl seçiminde öncelikle projenizin ihtiyaçlarını karşılayacak modeller ve ürünler tercih etmeniz gerekiyor. Termokupl fiyatları konusunda araştırma yaparken model ve özellik bazlı fiyatlandırma yapıyoruz. Ürünün içinde yer alan malzemelere göre sizlere fiyat teklifi veriyoruz.

En kaliteli, yüksek performanslı termokulplları çeşitlerini en uygun fiyatlarla satın almak için hemen bize ulaşın ve siparişlerinizi oluşturun.

Termokupllar

Termokupllar iki farklı metal alaşımın uçlarının kaynaklanması (birleştirilmesi) ile oluşturulan basit bir sıcaklık ölçü elemanıdır. Kaynak noktası sıcak nokta, diğer açık iki uç ise soğuk nokta (referans nokta) olarak anılır. Termokupl olayı sıcak nokta ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkından doğar. Bu sıcaklık farkıyla orantılı, soğuk nokta uçlarında mV mertebesinde gerilim üretilir. Termocouple sıcak noktası ve soğuk noktası arasındaki sıcaklık dağılımı nasıl olursa olsun üretilen gerilim, sıcak ile soğuk nokta arasındaki sıcaklık farkıyla orantılıdır. Dolasıyla soğuk noktanın sıcaklığı önemlidir. Sıcak nokta aynı kalmak kaydı ile soğuk nokta sıcaklığı değiştiği takdirde farklı sıcaklıklar okunacaktır. Bu sebeple termocouple mV tablolarındaki değerlerde standardizasyon sağlamak için ölçülen sıcaklık karşılığı mV değerleri soğuk noktanın 0°C’de tutulması ile elde edilmiştir. Soğuk nokta yani referans ucun 0°C de tutulması ile üretilen gerilim ile sıcaklık arasında aşağıdaki ilişki geçerlidir.

Termokupl’larda beklenen özellikler:

1. Mümkün olduğu kadar büyük emk değerine sahip olmalıdır.

2. Kalibrasyonunun kolay olması ve kalibrasyon eğrisinin zamanla değişmemesi gerekir.

3. Korozyona ve oksidasyona dayanıklı olması gerekir.

4. Termoelektrik kuvvetinin sıcaklıkla mümkünse lineer değişmesi.

Ölçüler


Termokupllar