Menu
Your Cart
"65 Yıldır Elekrikli Isıtıcılar Uzmanı"

Meneviş Fırınlar

Meneviş Fırınları

Meneviş fırınları demirli metal olan tüm ürünlerin ısıl işleme girmesini sağlamak adına üretilen ve endüstriyel alanlarda kullanılan fırınlardır.  Bu fırınlar sayesinde ürünün tokluğunun artması sağlanır.  İşlem sırasında elastik deformasyon ve enerji soğurma kapasitesine yönelik işlem yapılır. Bu uygulama ile su verilen çeliklerin sertliği giderilir ve ürüne tokluk kazandırılır.

Bu fırınlar çok yüksek sıcaklıklarda çalışabilir. Bu süreçte su verilen çelik kararlı hale getirilir. Yeterli süre boyunca yüksek sıcaklıkta tutulan metal aniden soğutma sürecine sokulur ve tokluk kazanır. Bu fırınlar ısıtmalı, soğutmalı ve indirekt ısıtmalı modellerde üretiliyor. Yapılacak işleme ve ihtiyaçlarınıza göre bir model seçebilirsiniz.

Bu fırınlarda ısıl işlemine giren malzemeler temperlenir. Meneviş fırınlarına aynı zamanda temperleme fırını adı da veriliyor. Bu fırında temperleme sayesinde malzemelerin gerilimi giderilir ve yüzey temizliğine gerek kalmayan yüzey kalitelisi de ortaya çıkar.

Meneviş Fırını Kullanım Alanları

Meneviş fırınları geniş bir kullanım alanına sahiptir. Bu fırınlar temperleme işlemi yapılabilecek her sektörde kullanılabilir. Bu fırınlar en  yaygın olarak cam endüstrisinde kullanılıyor.  Yapı camları yanında endüstriyel camlar için de kullanılabilir. Temper fırınları ile üretebileceğiniz birçok farklı ürün grubu bulunuyor.

Bunun yanında balkon camı üretimi için de kullanılabilir. Yani cam balkon sektöründe en yaygın kullanılan fırınlardandır. Aynı zamanda araba camı üretimi sürecinde de kullanılabilir. Meneviş fırınları metallerin işleneceği alanların tamamında ihtiyaç olan ürünlerdir.

Bu fırınlarda mutlaka kullanım amacına ve sektörüne göre seçim yapılmalıdır. Faaliyet gösterdiğiniz alana yönelik meneviş fırını ihtiyacınız varsa hemen bize ulaşın ve sizlere bu alanda ihtiyacınız olan ürünleri en kısa süre içinde projelendirelim ve üretim sürecini başlatalım.

Meneviş Fırını Nasıl Çalışır?

Temperleme işlemi yüz yıllar öncesine dayanan bir uygulamadır. Bu uygulama ile demir ya da demir bazlı olan metallar su verme işlemi sırasında belirli bir sıcaklığa kadar ısıtılırlar. Daha sonra mukavemet ve elastikiyetin en yüksek kesişim sıcaklığına kadar geliniyor. Bu süreçte ise meneviş fırınları görev alıyor.

Temperleme fırınları ürüne su verilmesinden sonra yumuşatılması adına çalışıyor. Bu fırınlarda demir bazlı metal ürünler için 900 derece sıcaklığa kadar çıkılıyor.  Bu süreçte malzemede yüksek mukavemetin önüne geçebilmek adına sıvı malzeme içinde söndürülmesi gerekiyor. Bu nedenle de malzemenin söndürme ortamında birkaç dakika ıslanması sağlanır.

Ürün soğuduktan sonra mukavemet ve kırılganlığı da istediğiniz dereceye  gelmek üzere tavlama fırınına aktarılır. Bu fırınlarda istediğiniz malzeme özelliklerine göre özel olarak tasarlanır. Fırınlarda malzemenin her yerinde eşit ısıl sağlama adına elektrik telleri ya da bobinlerle kaplanmış seramik ısıtma malzemelerine yer veriliyor.

Demir bazlı metallerde malzemenin sertliğinin azaltılması adına meneviş fırınında 300 ile 750 derece arasında bir ısıtma işlemi yapılıyor. Bu fırında metal bükülme veya kırılma olasılığı ortadan kaldırmak adına sıcaklık seviyeleri eşit olmalı ve sıcaklık homojenliği korunmalıdır.

Meneviş Fırını Fiyatları

Meneviş fırını fiyatları için öncelikle satın almak istediğiniz ürüne karar vermelisiniz. Daha sonra hemen fiyat bilgisi için bize ulaşabilirsiniz. Bu fırınlar farklı güç, tür ve özelliklerde üretiliyor. Öncelikle sizin hangi ürüne ihtiyacınız olduğunu belirliyoruz. Daha sonra hemen size özel bir projelendirme yapıyoruz. Bu süreçte fırınlar hakkında fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Üretim sürecinizin verimli hale gelmesi için bu fırınların doğru seçilmesi gerekiyor. Bu nedenler ihtiyacınız olan meneviş fırını özelliklerini belirlerken ekiplerimizden yardım alabilirsiniz. Özellik ve tür belirlemeden sonra sizlere fiyat teklifi veriyor ve üretim sürecine sizin onayınızla hemen başlıyoruz.

Meneviş Fırınlar