Menu
Your Cart
"60 Yıldır Elekrikli Isıtıcılar Uzmanı"

Tavlama Fırını

Tavlama Fırınları

Tavlama fırınları, her türlü malzemeyi çok yüksek derecedeki sıcaklıklarda ısıtabilmek; sertlik ve mukavemet özelliklerini farklı hale getirmek üzere kullanılan çok özel fırınlardır. Bu uygulama ile iç gerilmeler ortadan kaldırılır ve böylece malzemenin daha homojen bir yapıya gelmesi sağlanır. Bu fırınlar daha çok çelik üretim sektöründe kullanılıyor.

Metaller, camlar ve birçok malzeme tavlama fırını ile kırılgan ve uygulanabilir hale getirebilirsiniz. Tavlama fırınları yeniden kristalleşme sıcaklığı olarak nitelendirilen sıcaklığa kadar ısıtma işlemi yapılabilir. Daha sonra maddenin yumuşaması sağlanır. Her malzemenin ve uygulamanın tavlama sıcaklığı farklıdır.  Tavlama çeliğinde ortalama sıcaklık 700 derece kadardır. Bu fırınlarda homojen bir ısıtma ile birlikte kademeli bir soğutma işlemi yapılır.

Tavlama Fırını Ne İşe Yarar?

Tavlama fırını demir ve çelik gibi malzemelerin istediğiniz sıcaklığa gelmesi adına kullanılan malzemelerdir. Tavlama işlemi ile metalleri yumuşatabilir ve sertliğini de azaltabilirsiniz.  Aynı zamanda iç gerilimler de arttığı için demir ve çeliğe kolayca şekil verilebilir.

Tavlama fırınları ile yapılan işlemlerde metaller üzerinde daha kolay işlem yapılabilir ve boyutsal bir denge sağlanır. Aynı zamanda metallerin elektrik ve mekanik özellikleri de daha fazla gelişir. Bu fırınlarda bütün metallere farklı şekillerde tavlama işlemi yapabilirsiniz. Bu  fırınlarda kullanım amacına göre difüzyon tavlaması, küreselleştirme tavlaması, yumuşak tavlama, normalizasyon tavı, izotermal tavlama, gerilim giderme tavı, reksistalizasyon tavı ve ferritleme gibi çok sayıda  farklı tavlama işlemi yapılabilir.

 Tavlama fırını satın almak ve sipariş vermek için hemen bize ulaşın ve merak ettiğiniz tüm bilgileri hemen burada öğrenin.

Tavlama Fırını Çeşitleri Nelerdir?

Tavlama işleminde kullanılan tavlama fırınlarında da farklı türleri vardır. İki birinci tavlama fırını toplu ve sürekli olarak biliniyor. Bu fırınlarda ısıtma odasının içinde sabit bir taban üzerine tek ya da çok sayıda bobin yığınları yerleştiriliyor.

Sürekli tavlama fırını ise bir taşıyıcının tamamında ya da dönme yeteneği olan bir ocak üzerinde hareket eden malzemeleri ısıtma görevini yerine getirir. Bu fırınlarda malzeme bobininde çözülme olur ve sonrasında fırın içinde hareket oldukça geri sarma işlemi yapılır.

Tavlama fırınlarındaki tavlama işlemi malzeme türü, işlem ve bobin boyutuna göre 15 dakikadan başlar ve saatler de sürebilir.  Tavlama fırınlarında genellikle ısıtma yakıtı olarak doğalgaz kullanılıyor. Isı tavlanan malzeme çevresinde dolaşıyor ve iletim adına bir fan kullanılıyor.

Modern tavlama fırını çeşitleri doğal gaz kaynağını kontrol, ısıtma odası koşullarını takip ve analiz gibi fırsatlar veriyor. Bu fırınlarda tamamen bilgisayar sistemi üzerinde tüm işlemleri yönetme, izleme ve kontrol etme şansınız vardır.

Tavlama Fırını Fiyatları

Tavlama fırını fiyatları hakkında her zaman detaylı bilgi almanız gerekiyor. Çünkü bu ürünler çok farklı amaçlar için kullanılır. Tavlama fırını çeşitleri de çok fazladır. Bu nedenler tavlama fırınlarında fiyat  bilgisi için öncelikle ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekiyor.

Tavlama işleminin detayları hakkında bilgi  verdikten sonra ihtiyacınız olan tavlama fırını teknik özelliklerini belirliyoruz. Daha sonra sizlere tavlama fırını projelendirme sürecini tamamlayarak fiyat bilgisi de veriyoruz.  Tavlama fırını fiyatları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız hemen bize ulaşabilir ve ekip üyelerimizle görüşebilirsiniz.

Her türlü endüstriyel alanda tüm müşterilerimiz için ihtiyaçlarını karşılayacak tavlama fırını üretimi yapıyoruz. Söz verdiğimiz tarihte tavlama fırınlarını üretiyor ve kurulum sürecini de gerçekleştiriyoruz. Detaylı bilgi almak için hemen bizi arayabilirsiniz.

Tavlama Fırını